Новини и обществоЗнаменитости

Милана Дадашева: борбата в свободен стил като начин на живот

Статията разказва за интересна личност в света на спорта. Спорт, който избра Дадашев Милано - борба в свободен стил. Националността е Дагестан, но момичето живее на територията на Руската федерация. Тя е шампион на Русия в свободна борба през 2016 г. Въпреки тази млада възраст, момичето е MS на международната класа. Най-удобно в категорията до 48 кг.

Дадашева Милан (свободна борба): биография

Дадашева Милана Камилканова е родена на 20 февруари 1995 г. на територията на Република Дагестан в град Избербаш. Има и друга информация за мястото на раждане, но не се потвърждава. По-късно семейството се премества в Махачкала, където започва спортната кариера на момичето.

От детството Милан е бил очарован от бойни изкуства, така че започва спортната си кариера в училище с курсове в секция джудо. Когато Дадашева беше на 15 години, т.е. през 2010 г. тя получи покана за шампионат по градската борба. След като спечели турнира, момичето осъзна, че битката е по-близо до нея и реши да се премести в бойни чорапогащи. Така че в този спорт бе осветена нова звезда - Милан Дадашева. Свободната борба стана за нея на арената, където трябваше да се изкачва многократно на подиума.

Изборът в полза на борбата

Момичето беше обучено под ръководството на легендарния руски треньор Касума Настрадинов в Детското спортно училище "Махачкала". След преминаването към възрастен спорт, Милан започна тренировка със Светлана Грачева. Този треньор спомогна за разкриването на таланта на младия спортист.

Милана Дадашева (свободната борба не е единственото, което момичето прави в живота) вече на 21 години успя да получи две висши учебни занятия: в сферата на националната икономика и физическата култура.

Кариера на Милан Дадашева

Професионалната кариера на младия спортист започна през 2012 г. и първите успехи не отнемаха много време. През февруари Милан става вторият в престижния турнир Klippan Lady Open. Невероятно успешен беше април на същата година. Първо, Дадашева спечели бронзов турнир в Оренбург, след което спечели и младши шампионат на Русия. И като резултат - предизвикателство към младежкия национален отбор на страната.

В края на май Милан взе златния медал в шампионата сред младежите, който се проведе в турския град Анкара. В началото на лятото спортистът стана третият в младежкото европейско първенство в Загреб. Следващият успех трябваше да изчака до 2013 г., когато май месец Милана Дадашева (свободна борба в категорията от 48 кг) беше първият в годишния младежки турнир, наречен "Сираков и Илиев", който се проведе в гр. Варна.

И един месец преди да стане шампион на Русия на турнира в Перм. Също през май 2013 г. Дадашев чака още един успех - бронз на състезанието в германския град Дормаген (в полуфинала на Милан, руската колега Екатерина Полскачук победи).

Но през юли 2013 г. Милан се провали на Европейското младежко първенство, което се проведе в македонските Скопие. Състезателят заема седмо място, спирайки битката във втория кръг след загубата за германката Катрин Хенке. 2013 завърши за спортист ужасна травма - разкъсване на кръстосано съединение, което пое доста дълги линии за възстановяване. Рехабилитационният процес отне около два месеца и половина, след което спортистът участва в турнира в Минск, но не спечели награди. Следващата награда на Милан получи на младши световен шампионат, като зае третото място, след като бе допуснато само до японската спортистка Дж. Михахара.

Успехи и награди

2015 може да бъде записано безопасно в талантливия спортист. В началото на лятото в Младежкото континентално първенство в Истанбул Милан стана победител в категорията си за тегло. През август на Световното първенство по юноши, което се проведе в балканския град Салвадор, Дадашева отново спечели бронз.

2016 за млад спортист започва с последното трето място в шампионата за възрастни в Париж. В началото на пролетта, на Европейското първенство сред спортисти на възраст под 23 години, Милан заема трето място, където в драматичната битка за бронз победи европейския шампион сред младежите Виолета Чирик.

В началото на лятото в руския шампионат за възрастни Милан Дадашева, борбата в свободен стил, за която стана приоритет в живота, просто не остави никакъв шанс за съперници. И четирите известни противници бяха на раменете - това не можеше да се нарече усещане, но много треньори и експерти бяха изненадани от това, което видяха.

Тогава стана ясно, че Милан - основният претендент за пътуване до Олимпийските игри в Бразилия, е да представи руския тим на борците в категорията на тегло до 48 кг. Дадашева официално беше включена в заявлението на руския олимпийски отбор през юли 2016 г. Според самата спортистка това беше нейната детска мечта и тя много се радва, че е постигнала целта си.

Резултатите от Олимпиадата през 2016 г .: Милан Дадашева (свободна борба)

Рио де Жанейро - престижен олимпийски турнир - изглеждаше, че всичко, което спортистът искаше в живота си, беше изпълнено. Остава само да спечели медал за руския национален отбор, но за съжаление това не можеше да се направи. Разбира се, всичко започна отлично - в квалификацията на Дадашев бе спечелена корейската атлетичка Ким Йоон. Но вече във финала на 1/8 беше победен от Елиза Янкова, която представи българския отбор.